top of page
  • orcun98

Neden Basketbol ?

BASKETBOLUN FIZIKSEL VE SOSYAL 10 FAYDASI


Basketbol, dünya çapındaki popülaritesi nedeniyle birçok beceri düzeyine ve yaşa uygun eğlenceli bir spordur.


Standart bir basketbol takımının her tarafında beş oyuncu bulunur. İkiye iki veya üçe üç oyunlar, hatta kendi başınıza da oynayabilirsiniz. Kapalı kortlar ile yıl boyu basketbol oynayabilirsiniz.


Oyunun temel amacı, topu çemberin içinden geçirerek puan kazanmaktır. Diğer takımın sayı atmasını önlemek için savunma stratejileri kullanırsınız.


Oyuncu veya rekabetçi bir ruhla basketbol oynayabilirsiniz. Her iki durumda da, güç, koordinasyon ve kas dayanıklılığı kazanmanın harika bir yolu. Ayrıca, bir ekibin ve daha büyük bir topluluğun parçası olma fırsatına sahip olacaksınız.


Basketbol oynamanın fiziksel, duygusal ve sosyal faydalarının genel sağlığınızı ve esenliğinizi nasıl iyileştirebileceği hakkında daha fazla bilgi edinmek için okumaya devam edin. Oyunu almak istiyorsanız nasıl başlayacağınızı da öğreneceksiniz.


Sağlık yararları


1.Kas dayanıklılığını güçlendirir


Basketbol oynamak çeviklik, güç ve dayanıklılık gerektirir. Yüksek yoğunluklu, kısa süreli kas kasılmalarını kullanarak hızla hareket etmeli ve yön değiştirmelisiniz.


Ayrıca, kasların uzun bir süre boyunca tekrar tekrar kuvvet uygulama yeteneği olan kas dayanıklılığına da ihtiyacınız olacak. Basketbol oynayarak ve alt ve üst vücut kuvvetini geliştirmeye yönelik egzersizler yaparak kas dayanıklılığınızı artırabilirsiniz.


Ayrıca çekirdek ve sırt kaslarınızı güçlendirmeye odaklanabilirsiniz. Bunun dayanıklılığınız, enerjiniz, seviyeleriniz ve performansınız üzerinde olumlu bir etkisi olacaktır.


2. Sağlıklı kemikler oluşturur


Basketbol gibi bir takım sporu oynamak, benzersiz fiziksel ve zihinsel sağlık yararları sağlayabilir. 2018 Güvenilir Kaynak araştırması, takım tabanlı bir spor oynamanın kemik gücü üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu buldu.


Hentbol ve futbol oynayanların, hareketsiz olanlara göre daha fazla kemik mineral yoğunluğuna sahip olduğu gösterildi.


3. Denge ve koordinasyonu geliştirir


Basketbol oynamak, hareketler boyunca dengenizi korurken el-göz ve ayak koordinasyonu geliştirmenizi gerektirir.Oynarken, zıplarken,dönerken veya yön değiştirirken vücudunuzu hızlı bir şekilde hareket ettirmeniz gerekir.


Basketbol, atış, pas ve top sürme gibi motor becerileri kullanmanızı gerektirir. Ayrıca ribaund ve savunma hareketlerinde de yetenekli olacaksınız. Güçlü bir vücuda sahip olmak, tüm bu hareketleri daha kolay gerçekleştirmenize yardımcı olacaktır.


4. Temel hareket becerilerini geliştirir


Basketbol oynamak, gençlere gelişim için gerekli motor becerileri geliştirme fırsatı sunar. 2018 Güvenilir Kaynak araştırması, basketbolun çocukların öğrenmesi gereken temel hareket becerilerini geliştirmedeki etkinliğine işaret ediyor.


Basketbol oynamak motor koordinasyonu, esnekliği ve dayanıklılığı geliştirmeye yardımcı olur. Aynı zamanda hız, çeviklik ve gücü teşvik eder. Bu becerilerin, sağlıklı bir vücut ağırlığını teşvik etme ve kardiyorespiratuar zindeliği ve benlik saygısını artırabilecek daha fazla fiziksel aktiviteyi teşvik etme üzerinde olumlu bir etkisi olduğu gösterilmiştir.


5. Vücut kompozisyonunu iyileştirir


2018 yılında yapılan bir araştırmada, araştırmacılar basketbol oynamanın genel vücut kompozisyonu üzerinde olumlu bir etkisi olduğunu buldu. Bu çalışmada antrenmansız erkeklere 3 aylık sokak basketbolu antrenmanı uygulanmış ve bu antrenmanın genel kondisyon ve vücut kompozisyonu üzerinde olumlu etkisi olmuştur. Antrenmandan sonra erkekler yağsız vücut kütlelerini artırdı ve vücut yağ yüzdelerini düşürdü.


6. Kalp sağlığını artırır


Düzenli fiziksel aktivite, kalp sağlığını ve genel zindelik düzeylerini iyileştirmeye yardımcı olur. 2019 araştırmasına göre basketbol, kalp-solunum zindeliği üzerinde olumlu bir etkiye sahip olan dinlenme kalp atış hızlarını artırıyor.Bu, kardiyovasküler hastalık geliştirme şansının daha düşük olmasıyla bağlantılıdır.Duygusal faydalar


7. Kendine güveni geliştirir


Kendi sesinizi buldukça ve yeni bir durumda kim olduğunuz hakkında daha fazla bilgi edindikçe kendinize olan güveninizi geliştirebilirsiniz. Ekip olarak üyeler birbirlerini cesaretlendirebilir, motive edebilir ve destekleyebilir. Ayrıca, olumlu büyümeye yol açabilecek iyileştirmeye ihtiyaç duyan alanlara da işaret edebilirler.


Sahadaki başarı hayatınızın diğer alanlarına da yayılabilir ve kendinize ve yeteneklerinize dair yeni bir inancınız olduğunu fark edebilirsiniz.


8. Stresi azaltır


Fiziksel aktiviteye katılmak, iyi hissetme veya mutluluk hormonları olan endorfinleri serbest bırakır. Endorfinler ruh halinizi iyileştirebilir, gevşemeyi teşvik edebilir ve ağrıyı azaltabilir. Ayrıca depresyonu hafifletebilir, benlik saygısını artırabilir ve iş performansınızı artırabilirler.


Basketbol oynamak, oyuna odaklanarak konsantrasyon becerilerinizi geliştirmenize de yardımcı olacaktır.Bu aynı zamanda şimdiki an farkındalığını veya farkındalığını geliştirmenize yardımcı olabilir.Bu araçlar, hayatınızın diğer alanlarındaki kaygı ile başa çıkmanıza izin vermede etkili olabilir.


Sosyal faydalar


9. Takım ruhunu teşvik eder


Basketbol oynamak, topluluk ve takım çalışması duygusunu geliştirmeye yardımcı olur. Farklı geçmişlere sahip insanlarla olumlu etkileşim kurma şansınız olabilir, bu da bakış açınızı genişletebilir.


Ayrıca, performansınızın sonucundan bağımsız olarak adil ve nezaketle oynamayı öğreneceksiniz. Takım arkadaşlarınız ve birbiriniz için destekleyici, olumlu rol modelleri olmayı hedefleyebilirsiniz.


10. İletişim becerilerini geliştirir


Takım arkadaşlarınızla etkileşime girdikçe sözlü ve sözsüz iletişim kurmanın yeni yollarını öğrenebilirsiniz. Takım arkadaşlarınızla konuşma ve söyleyeceklerini dinleme şansınız olacak.


Büyük olasılıkla, bir oyun veya antrenmandan önce, sırasında ve sonrasında iletişim kurmak için zaman olacaktır. Daha sık konuşmayı veya sessiz kalmayı öğrenseniz de, olumlu iletişim becerileri atletik, kişisel ve profesyonel yaşamınıza fayda sağlayacaktır.Kaynak: